ŠAMPION ČR Guinevre Faimold's Oak (Gira), jezevčík trpasličí dlouhosrstý barvy červené - (CHOVNÁ FENKA) VETERÁNKA

.
Gira 

Narozena: 14. 3. 2007
Tetovací číslo: 73719
Číslo zápisu v Plemenné knize: ČLP/JTK: 73719/09
Sourozenci: 2 sestry – Gimbya a Gina Ann
Barva: téměř čistě červená (bonitační komise byla poněkud "barvoslepá" ;o))
Zuby: všechny
Velikost: trpasličí (OH 31 cm)
Charakteristika: klidná, vyrovnaná, přizpůsobivá, spolehlivá, šéfka naší psí smečky
Přednosti: zcela bezproblémová povaha, tmavé oko, ideální průběh hřbetní linie, výborné postavení i úhlení končetin s krásnou mechanikou pohybu, dokonalé předhrudí i odstup od země, plnochrupost, drobná fenka, která svou velikost předává svým potomkům, bez ohledu na velikost "tatínků", nehrozí tedy přerůstání štěňat.
Má ráda: sluníčko a teplo (horní hranice neomezena), společnost paničky, pobyt v přírodě, odpadkové koše a hloubení „kráterů“ :D
Nemá ráda: déšť a když musí něco, co se jí nezdá
Odchovy:
Vrh A - Altamira Armida of Elven Star
Vrh C
Vrh E
Vrh G

 

Rodokmen

NAHORU

 

RODIČE

Ich. Mch. Winner della CanteranaCh. Anneli ze Střelické bažinky

 

Bonitace

Bonitační kód: 0c/L/5

0 – tmavé oko
c – barva červená s příměsí černé
L – ideální průběh hřbetní linie
5 – vyrovnaná povaha

Jezevčík dlouhosrstý trpasličí
Obvod hrudníku 31 cm
Váha 4,10 kg
Bonitační komise: P. Buba a Ing. J. Temr, Holýšov, březen 2009

NAHORU

 

Výstavy

11. 9. 2007MVP Mladá Boleslav, třída štěňat – VN2, Ing. V. Tomášek
28. 10. 2007KVP Praha Letňany, třída dorostu – VN2, MVDR. K. Novozámská
17. 11. 2007MVP Praha Letňany, třída dorostu – VN1, F. Pasák
9. 2. 2008MVP Brno, třída mladých – V2 (5 fenek) , MVDr. J. Šlapanský
17. 2. 2008SVP Holýšov, třída mladých – V1 (5 fenek), P. Buba
22. 3. 2008MVP Praha Letňany, třída mladých – V4, H. Spalová
12. 4. 2008NVP Ostrava, třída mladých – V2, J. Frinta
19. 4. 2008MVP České Budějovice, třída mladých – V3 (5 fenek), D. Hájková
24. 5. 2008MVP Litoměřice, třída mladých – V2, MVDr. K. Novozámská
7. 6. 2008OVP Milovice u Hořic, třída mladých – V2, J. Frinta
19. 7. 2008NVP Mladá Boleslav, třída mladých – V2, D. Hájková
10. 8. 2008KVP Jevíčko, třída mladých – VD1, M. Fidrichová
30. 8. 2008MVP Mladá Boleslav, třída mladých – V1, A. Buriánková
26. 10. 2008KVP Praha Letňany, mezitřída – VD2, A. Auerbach
15. 11. 2008MVP Praha Letňany, mezitřída – VD2, T. Říha
1. 3. 2009KVP Holýšov, mezitřída – V1, CAC, CC WUT, F. Pasák
25. 4. 2009MVP České Budějovice, třída otevřená – V2, res. CAC, P. Buba
27. 6. 2009MVP Brno, třída otevřená – V2, res. CAC, J. Jursa
18. 7. 2009NVP Brno, třída pracovní – V1, CAC, F. Pasák
29. 8. 2009MVP Mladá Boleslav, třída pracovní – V3, MVDr. J. Švec
8. 10. 2009Světová výstava psů Bratislava, třída otevřená – V3, Z. Kupferberg (ISR)
24. 10. 2010KVP Praha Letňany, třída pracovní – V1, CAC, MVDr. K. Novozámská
14. 5. 2011MVP Praha Letňany, třída pracovní – V1, P. Buba
22. 5. 2011MVP Litoměřice, třída pracovní – V1, CAC, A. Auerbach
7. 6. 2011Přiznán titul ČESKÝ ŠAMPION KRÁSY (Ch. ČR)!!!

Jak je z výstavní výsledků patrno, v jednom období dostala Girinka několikrát po sobě jen ocenění "velmi dobrá" místo obvyklých "výborných", důvodem bylo vždy osrstění, protože Gira měla v mladém věku sklon měnit hodně kvalitu srsti s ročním obdobím. S věkem ji to naštěstí opouští a srstí se lépe a spíše více.

NAHORU

 

Zkoušky

9. 5. 2009  Zkoušky vloh ohařů a malých plemen (OMS Nymburk), plný počet bodů - 188 (hlas 4, nos 4), 5. místo z 22 psů!

17. 11. 2011  Zkoušky z bezkontak. norování (OMS Praha-východ), plný počet bodů - 84 (čas 12 sekund), 3. místo z 21 psů!

 

Povaha

Gira je svým způsobem trochu podobná naší 1. jezevčici Borce. Je velmi hodná, spolehlivá a tak nějak „noblesní“. Charakterizuje ji přezdívka „princezna“, kterou jí nezávisle na sobě často nazývají i lidé, kteří ji znají jen chvíli.

Nezklamala mě ani při práci pod velkým tlakem a na loveckých zkouškách, které byly pro nás pro obě premiérou, nepředvedla svých obvyklých 100%, ale rovnou 200%. Pochopila, že opravdu o něco jde a dokázala to ustát „na výbornou“.

Je z těch psů, kteří se dokážou (když chtějí) myšlenkově napojit na svého pána, je velmi chytrá, bezproblémová a spíše nenáročná, uplatní se v lese při práci (která ji ale musí bavit, jinak je to oboustranné utrpení :D), stejně jako by mohla být klidně společnicí starších manželů ve městě a nikterak by tím netrpěla. Nemá v povaze ani stopy agrese, spíš je až příliš hodná a s lidským nadhledem se řídí pravidlem „moudřejší ustoupí“. Do věcí se nehrne po hlavě, spíše opatrně a zvolna. K tomu všemu je veselé a hravé povahy. Mazlení a pozornost si nevynucuje, spíše si sedne opodál a čeká až pomine útok Fianny a Danelli a přijde na ni řada. Tyto povahové rysy jsou skvělé pro běžný život, lovecký výcvik však poněkud komplikují.

S příchodem Fianky jsem zjistili, že Gira má ještě další netušenou vlohu – umí vychovávat. A to ne jen tak v legraci, ale opravdu. Když Fianka ve štěněčím věku zlobila a nevěděla ještě, co znamenají jednotlivé povely, dokázala jí Gira pomoci, při přivolání ji dokázala zahnat ke mně a když Fían dělala něco, co se nesmí, Gira se po ní lehce ohnala a zabránila jí v tom. Že ji to nikdo neučil asi netřeba dodávat. Pro mě zcela nová zkušenost, protože jsem neměla ani tušení, že něco takového u psa existuje.

Gira je nyní, v dospělosti rezervovaná vůči cizím lidem a opatrná nicméně splehlivá a klidná vůči dětem (doopravdy ráda je však nemá, zejména ty nejmenší), ale o to více projevuje náklonnost těm, které zná. Bere je všechny jako svoji velkou smečku. Vyrovnaný vztah má i ke psům, pokud se na ni neřítí jako velká voda, což se jejich majitelům obyčejně těžko vysvětluje...

Abychom ale jenom nechválili, i Gira má na kontě své vroubky – do roka svého života to byla tak trochu „demoliční četa“, jejíž specialitou byly boty a hlína z květin. Nehlídaným, zejména čerstvě zutým, botám ;o) občas neodolá dodnes. Naštěstí máme opravdu chápavé návštěvy!!! :D A jako asi každý pes s převahou "klidu" nad "vzruchem", je občas poněkud tvrdohlavá a neochotná. Když nemá náladu, je vyloženě "na zabití". Perné chvilky mi připravila i na prvních výstavách, které se snažila zcela sabotovat a její předvedení tak, aby ze sebe prodala to nejlepší, je občas nesnadné dodnes. ;o)

A jaká je Gira maminka?
Přesvědčili jsme se, že jako "z učebnice" a to není zdaleka samozřejmost. Porod probíhá hladce a rychle, Gira "odbavuje" novorozená štěňátka sama - protrhává plodový obal, čistí tlamičku a následně i celé štěňátko a nechává ta dříve narozená, vzhledem k tomu, že rodí velmi v klidu, okamžitě sát. S pupeční šňůrou raději pomáháme, protože je někdy trochu příliš hrr. ;o) O miminka se vzorně a pečlivě stará a v prvních dnech od nich zcela odmítá odcházet. Venčíme tedy "násilím" :D a krmení i vodu podáváme přímo do porodní bedínky. Girinka nemá žádný problém s kojením - mlíčka má dost a je zcela vzorná i během krytí, kdy dokonale spolupracuje a pak si ještě se zcela vyčerpaným nápadníkem chce hrát! :))) Tyto předpoklady, které byly dost zřejmé již v jejím mladém věku, zdědila po své mamince Anneli a ta po své mamince Dii, což znamená, že se velmi dobře předávají a byl to jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli Giru krýt. Byla by velká škoda tyto vlastnosti a její výjimečnou povahu nepředávat dál.

 

NAHORU